For class-by-class details for each division, click on the header for that division

*Banquet ribbons are awarded for all places with a colored band (and fourth place, which is white) at the Awards Banquet June 6, 2009

 

 

LEAD LINE EQUITATION

 

 

 

SHORT STIRRUP / LONG STIRRUP EQUITATION

 

Grand Champion: Sam Gervens - Sneak Preview (Andréa Dunmire) (0+0+16+22+22)= 60

Reserve Champion: Marta Storl-Desmond - Pony.com (Huntermark Farm)

(30+0+0+0+26)= 56

Third Place: Ashlyn Ryan - Pony.com (Huntermark Farm) (0+0+0+20+12)= 32
Fourth Place: Eleanor Sullivan - Batteries Not Included (Centennial Stables) (0+0+24+0+0)= 24
Fifth Place: McKenzie Kielman - Steady Teddy (McKenzie Kielman) (0+0+18+0+0)= 18
Sixth Place: Heather Johnson - Jumping For Joy (Heather Johnson)

(16+0+0+0+0)= 16

Seventh Place: Emily Grossman - Josie (Double Dunn Ranch) (0+0+0+10+0)= 10
Eighth Place: Ben Collinson - Change Of Luck (Tiffany Bell) (0+0+6+0+0)= 6
Ninth Place: Caitlin Murphy - Featured Artist (Maggie Ben-Nun) (6+0+0+0+0)= 6

 

 

 

NOVICE EQUITATION

 

Grand Champion: Savannah Chapman - Chasing Rainbows(36) (Savannah Chapman), Dear Abby(12) (Huntermark Farm)

(16+12+10+10+14)= 62

Reserve Champion: Summer Lawrence - Rock Solid (Rachel Rock Robinson) (10+14+12+10+10)= 56
Third Place: Maggie Ben-Nun - Featured Artist (Maggie Ben-Nun)

(10+10+5+14+6)= 45

Fourth Place: Cassie Murphy - Tuckleberry Finn (Cassie Murphy) (0+0+8+8+0)= 16
Fifth Place: Peyton Higgins - Bazooka Joe (Peyton Higgins) (0+0+11+0+0)= 11

 

 

JUNIOR EQUITATION

 

Grand Champion: Summer Lawrence - Rock Solid(42), English Ivy(16)

(20+16+6+16+10)= 68

Reserve Champion: Maggie Ben-Nun - Featured Artist (Maggie Ben-Nun) (6+10+10+10+10)= 46
Third Place: Savannah Chapman - Chasing Rainbows (Savannah Chapman)

(10+2+12+6+10)= 40

Fourth Place: Cathryn Bridges - St. Elmoz Fyre (Cathryn Bridges) (0+14+0+12+12)= 38
Fifth Place: Peyton Higgins - Bazooka Joe (Peyton Higgins) (0+0+14+0+0)= 14
Sixth Place: Cassie Murphy - Tuckleberry Finn (Cassie Murphy) (0+0+0+0+1)= 1

 

 

 

ADULT EQUITATION

 

 

 

INTERMEDIATE EQUITATION

 

BEGINNER MEDAL

 

Grand Champion:  Katie Armetta - English Ivy (Laura Burgett)

(0+0+20+0+20)= 40

Reserve Champion: Ben Collinson - Featured Artist (Maggie Ben-Nun)(20), Change Of Luck (Tiffany Bell)(12)

(0+0+12+20+0)= 32

 

 

 

HUNTERMARK MINI MEDAL

 

Grand Champion: Sara VanIseghem - Midnight Renegade (Sara VanIseghem)

(12+20+0+24+20)= 76

Reserve Champion:  Maggie Ben-Nun - Featured Artist (Maggie Ben-Nun) (8+4+4+40+12)= 68

Third Place: Savannah Chapman - Chasing Rainbows (Savannah Chapman)

(20+2+12+16+8)= 58

Fourth Place:  Summer Lawrence - Rock Solid(36), English Ivy(4)

(4+12+20+4+0)= 40

Fifth Place:  Cathryn Bridges - St. Elmoz Fyre (Cathryn Bridges) (0+8+0+8+4)= 20
Sixth Place: Peyton Higgins - Bazooka Joe (Peyton Higgins) (0+0+8+0+0)= 8
Seventh Place: Cassie Murphy - Tuckleberry Finn (Cassie Murphy) (2+0+0+0+0)= 2
Seventh Place: Taylor Oxley - Tucker (Taylor Oxley) (0+0+0+2+0)= 2
Ninth Place: Claire McCurry - Wapunzel (Claire McCurry) (0+0+0+1+0)= 1

      

 

        

HUNTERMARK MEDAL

  

 

 

PLEASURE HORSE / PLEASURE PONY

 

Grand Champion: St. Elmoz Fyre - Cathryn Bridges (Cathryn Bridges)

(0+10+0+12+10)= 32

Reserve Champion: I'm Finally Painted - Andréa Dunmire(24), Heather Bolding(6) (Red Pegasus Ranch)

(0+6+0+20+4)= 30

Third Place: Pony.com - Ashlyn Ryan (Huntermark Farm) (0+0+0+8+6)= 14
Fourth Place: Tucker - Taylor Oxley (Taylor Oxley) (0+0+0+4+0)= 4
Fifth Place: Wapunzel - Claire McCurry (Claire McCurry) (0+0+0+2+0)= 2
Sixth Place: Josie - Emily Grossman (Double Dunn Ranch) (0+0+0+1+0)= 1

 

                          

 

COMMAND CLASS

 

Grand Champion: St. Elmoz Fyre - Cathryn Bridges (Cathryn Bridges)

(0+10+0+10+10)= 30

Reserve Champion: Chasing Rainbows - Savannah Chapman (Savannah Chapman)

(0+6+0+6+6)= 18

Third Place: Pony.com - Ashlyn Ryan (Huntermark Farm) (0+0+0+0+4)= 4
Fourth Place: I'm Finally Painted - Andréa Dunmire (Red Pegasus Ranch) (0+0+0+0+2)= 2

                                        

 

 

TROTTING POLE HUNTER

 

Grand Champion: Bella Noir - Sara VanIseghem (Red Pegasus Ranch) (0+0+0+50+27)= 77
Reserve Champion: Pony.com - Ashlyn Ryan (Huntermark Farm) (0+0+0+24+38)= 62
Third Place: English Ivy - Marta Storl-Desmond (Laura Burgett) (0+0+0+0+50)= 50
Fourth Place: Brooklyn Sky - Jan Rock (Red Pegasus Ranch) (0+0+0+0+48)= 48

Fifth Place: Luck On The Horizon - Amanda Malsack (Amanda Malsack)

(0+40+0+0+0)= 40

Sixth Place: Featured Artist - Molly Bogguess (Maggie Ben-Nun) (0+0+0+12+0)= 12
Seventh Place: Batteries Not Included - Eleanor Sullivan (Centennial Stables) (0+0+10+0+0)= 10
Seventh Place: Sky's The Limit - Madisen Boyle (Andria Pooley) (0+0+0+10+0)= 10
Ninth Place: Sheza Pine Tradition - Courtney Wilkens (Rebecca Lanier) (0+0+0+0+4)= 4
Tenth Place: Tarron Spiderman - Jessica Smart (Kath Loan-Koranda) (0+0+0+2+0)= 2

                               

                                         

                                   

CROSS RAIL HUNTER

 

Grand Champion: Sneak Preview - Sam Gervens (Andréa Dunmire) (0+0+10+26+24)= 60
Reserve Champion: Pony.com - Ashlyn Ryan (Huntermark Farm) (0+0+0+24+20)= 44

Third Place: I'm Finally Painted - Cathryn Bridges (Red Pegasus Ranch)

(0+34+0+0+0)= 34

Fourth Place: Brooklyn Sky - Jan Rock (Red Pegasus Ranch) (0+0+0+0+28)= 28
Fifth Place: Tarron Spiderman - Andria Pooley(20), Jessica Smart(4) (Kath Loan-Koranda) (0+0+20+4+0)= 24
Sixth Place: Steady Teddy - McKenzie Kielman (McKenzie Kielman) (0+0+20+0+0)= 20
Seventh Place: Batteries Not Included - Eleanor Sullivan (Centennial Stables) (0+0+16+0+0)= 16
Seventh Place: Bella Noir - Sara VanIseghem (Red Pegasus Ranch) (0+0+0+0+16)= 16
Seventh Place: English Ivy - Katie Armetta (Laura Burgett) (0+16+0+0+0)= 16
Seventh Place: Sky's The Limit - Madisen Boyle (Andria Pooley) (0+0+0+16+0)= 16
11:  Luck On The Horizon - Amanda Malsack (Amanda Malsack) (0+12+0+0+0)= 12
12: Josie - Emily Grossman (Double Dunn Ranch) (0+0+0+6+0)= 10
13: Special Agent - Mary DeWilde (Mary DeWilde) (0+0+0+2+0)= 2

                           

 

 

SHORT STIRRUP / LONG STIRRUP HUNTER

 

Grand Champion: Sneak Preview - Sam Gervens (Andréa Dunmire) (0+0+40+50+38)= 128

Reserve Champion: Pony.com - Marta Storl-Desmond (Huntermark Farm) 

(42+0+0+0+36)= 78

Third Place: Batteries Not Included - Eleanor Sullivan(24), McKenzie Kielman(10) (Centennial Stables) (0+0+34+0+0)= 34
Fourth Place: Featured Artist - Caitlin Murphy(26), Molly Bogguess(6) (Maggie Ben-Nun) (26+0+0+6+0)= 32
Fifth Place: Steady Teddy - McKenzie Kielman (McKenzie Kielman) (0+0+26+0+0)= 26
Sixth Place: Jumping For Joy - Heather Johnson (Heather Johnson) (12+0+0+0+0)= 12
Sixth Place: Tarron Spiderman - Jessica Smart (Kath Loan-Koranda) (0+0+0+12+0)= 12
Eighth Place: English Ivy - Ashlyn Ryan (Laura Burgett) (0+0+0+0+10)= 10
Ninth Place: Sky's The Limit - Madisen Boyle (Andria Pooley) (0+0+0+8+0)= 8

      

                   

          

BEGINNER HUNTER

 

Grand Champion: Featured Artist - Maggie Ben-Nun (Maggie Ben-Nun) (20+34+32+0+44)= 130
Reserve Champion: Chasing Rainbows - Savannah Chapman (Savannah Chapman) (12+21+21+40+27)= 121
Third Place: English Ivy - Katie Armetta (Laura Burgett) (0+10+16+0+22)= 48
Fourth Place: I'm Finally Painted - Heather Bolding(12), Jan Rock(12), Andréa Dunmire(6), Cathryn Bridges(1) (Red Pegasus Ranch) (0+13+0+0+18)= 31
Fifth Place: Special Agent - Mary DeWilde (Mary DeWilde) (0+0+0+24+0)= 24
Sixth Place: Sneak Preview - Sam Gervens (Andréa Dunmire) (0+0+0+0+20)= 20
7: Jumping For Joy - Heather Johnson (Heather Johnson) (14+0+0+0+0)= 14
7: Sky's The Limit - Andria Pooley (Andria Pooley) (0+0+14+0+0)= 14
7: Tuckleberry Finn - Cassie Murphy (Cassie Murphy) (6+8+0+0+0)= 14
11: Tarron Spiderman - Andria Pooley (Kath Loan-Koranda) (0+0+8+0+0)= 8
12: Pony.com - Marta Storl-Desmond (Huntermark Farm) (0+0+0+0+7)= 7

                

 

                             

EVERGREEN HUNTER

              

Grand Champion: Midnight Renegade - Sara VanIseghem(125), Christy Crozier(4) (Sara VanIseghem) (20+22+30+25+32)= 129

Reserve Champion: Featured Artist - Maggie Ben-Nun (Maggie Ben-Nun)

(27+14+38+23+24.5)= 126.5

Third Place: Rock Solid - Summer Lawrence (Rachel Rock Robinson) (48+36+6+0+10)= 100

Fourth Place: Chasing Rainbows - Savannah Chapman (Savannah Chapman)

(22+7+10.5+32+23)= 94.5

Fifth Place: English Ivy - Katie Armetta (Laura Burgett) (0+0+27+0+22)= 49
Sixth Place: I'm Finally Painted - Jan Rock(40.5), Cathryn Bridges(4), Andréa Dunmire(0.5) (Red Pegasus Ranch) (0+0+0+24+21)= 45
7: Tuckleberry Finn - Cassie Murphy (Cassie Murphy) (2+8+8.5+0+0)= 18.5
8: Josie - Emily Grossman (Double Dunn Ranch) (0+0+0+1+0)= 1

   

                                   

                  

BABY GREEN HUNTER

 

Grand Champion: Midnight Renegade - Sara VanIseghem(104), Christy Crozier(4) (Sara VanIsgehem) (14+30+20+22+22)= 108
Reserve Champion: Featured Artist - Maggie Ben-Nun (Maggie Ben-Nun)

(18+12+16+5+24)= 75

Third Place: Tarron Spiderman - Andria Pooley (Kath Loan-Koranda) (0+0+44+0+0)= 44
Fourth Place: I'm Finally Painted - Jan Rock(17), Heather Bolding(10), Cathryn Bridges(1), Andréa Dunmire(1) (Red Pegasus Ranch) (0+10+0+15+4)= 29
Fifth Place: Sky's The Limit - Andria Pooley (Andria Pooley) (0+0+18+0+0)= 18
Sixth Place: Tucker - Taylor Oxley (Taylor Oxley) (0+0+0+4+0)= 4

                

       

 

4-H / PONY CLUB HUNTER

 

Grand Champion: St. Elmoz Fyre - Cathryn Bridges (Cathryn Bridges)

(0+40+0+36+40)= 116

Reserve Champion: Tucker - Taylor Oxley (Taylor Oxley) (0+0+0+14+0)= 14
Third Place: Wapunzel - Claire McCurry (Claire McCurry) (0+0+0+10+0)= 10

                     

                    

      

NOVICE RIDER HUNTER

                        

Grand Champion: Midnight Renegade - Sara VanIseghem (Sara VanIseghem)

(26+26+32+20+30)= 134

Reserve Champion: Featured Artist - Maggie Ben-Nun (Maggie Ben-Nun)

(4+24+22+26+30)= 106

Third Place: Rock Solid - Summer Lawrence (Rachel Rock Robinson)

(32+26+32+0+14)= 104

Fourth Place: Chasing Rainbows - Savannah Chapman (Savannah Chapman) (10+0+13+11+12)= 46
Fifth Place: Tuckleberry Finn - Cassie Murphy (Cassie Murphy) (0+0+21+5+0)= 26
Sixth Place: English Ivy - Summer Lawrence (Laura Burgett) (0+0+0+22+0)= 22
7: Bazooka Joe - Peyton Higgins (Peyton Higgins) (0+0+18+0+0)= 18
8: Wapunzel - Claire McCurry (Claire McCurry) (0+0+0+8+0)= 8

          

                                   

                            

PONY / SMALL HUNTER

 

Grand Champion: Chasing Rainbows - Savannah Chapman (Savannah Chapman) (10+28+36+22+16)= 112
Reserve Champion: St. Elmoz Fyre - Cathryn Bridges (Cathryn Bridges) (0+36+0+24+18)= 78
Third Place: Featured Artist - Maggie Ben-Nun (Maggie Ben-Nun) (6+4+6+2+30)= 48
Fourth Place: Tuckleberry Finn - Cassie Murphy (Cassie Murphy) (0+0+6+12+24)= 42
Fifth Place: English Ivy - Summer Lawrence (Laura Burgett) (0+0+0+28+0)= 28
Sixth Place: Bazooka Joe - Peyton Higgins (Peyton Higgins) (0+0+26+0+0)= 26

 

 

 

SCHOOLING HUNTER

 

Grand Champion: English Ivy - Summer Lawrence (Laura Burgett)

(0+0+0+28+0)= 28

Reserve Champion: Tarron Spiderman - Andria Pooley (Kath Loan-Koranda)

(0+0+0+17+0)= 17
Third Place: Wapunzel - Claire McCurry (Claire McCurry) (0+0+0+16+0)= 16
Fourth Place: Sky's The Limit - Andria Pooley (Andria Pooley) (0+0+0+8+0)= 8
Fifth Place: Tucker - Taylor Oxley (Taylor Oxley) (0+0+0+3+0)= 3

 

 

 

PRE-GREEN HUNTER

 

Grand Champion: St. Elmoz Fyre - Cathryn Bridges (Cathryn Bridges)

(0+40+0+22+32)= 94

Reserve Champion: Featured Artist - Maggie Ben-Nun (Maggie Ben-Nun) (0+0+0+0+32)= 32

Third Place: Tarron Spiderman - Andria Pooley (Kath Loan-Koranda)

(0+0+0+26+0)= 26
Fourth Place: Sky's The Limit - Andria Pooley (Andria Pooley) (0+0+0+14+0)= 14

                        

        

   

CHILDRENS / ADULT AMATEUR HUNTER

          

 

 

LOW HUNTER

 

    

 

HUNTERMARK HUNTER

   

 

 

HUNTERMARK JUNIOR / AMATEUR HUNTER CLASSIC

 

Reserve Champion: Featured Artist - Maggie Ben-Nun (Maggie Ben-Nun) (0+2+8+40+20)= 70
Grand Champion: Chasing Rainbows - Savannah Chapman (Savannah Chapman) (8+12+20+16+2)= 58
Third Place: Midnight Renegade - Sara VanIseghem (Sara VanIseghem) (20+20+0+4+12)= 56

Fourth Place: Rock Solid - Summer Lawrence (Rachel Rock Robinson)

(12+4+12+0+8)= 36

Fourth Place: St. Elmoz Fyre - Cathryn Bridges (Cathryn Bridges) (0+8+0+24+4)= 36
Sixth Place: English Ivy - Summer Lawrence (Laura Burgett) (0+0+0+8+0)= 8
Seventh Place: Tuckleberry Finn - Cassie Murphy (Cassie Murphy) (0+0+0+2+0)= 2

 

 

 

HUNTERMARK OPEN HUNTER CLASSIC

 

Grand Champion: Rock Solid - Summer Lawrence (Rachel Rock Robinson)

(40+24+40+0+16)= 120

Reserve Champion: Featured Artist - Maggie Ben-Nun (Maggie Ben-Nun)

(24+16+24+40+0)= 104

Third Place: Midnight Renegade - Sara VanIseghem (Sara VanIseghem) (4+40+0+4+4)= 52
Fourth Place: Chasing Rainbows - Savannah Chapman (Savannah Chapman) (16+4+4+8+1)= 33
Fifth Place: St. Elmoz Fyre - Cathryn Bridges (Cathryn Bridges) (0+8+0+0+8)= 16
Sixth Place: Tuckleberry Finn - Cassie Murphy (Cassie Murphy)

(8+0+0+0+0)= 8

Seventh Place: I'm Finally Painted - Heather Bolding(2), Jan Rock(2) (Red Pegasus Ranch) (0+2+0+2+2)= 6
Eighth Place: English Ivy - Katie Armetta(2), Summer Lawrence(1) (Laura Burgett) (0+0+2+1+0)= 3
Ninth Place: Tarron Spiderman - Andria Pooley (Kath Loan-Koranda) (0+0+1+0+0)= 1

                                       

 

 

HOPEFUL JUMPER

 

Grand Champion: Tuckleberry Finn - Cassie Murphy (Cassie Murphy) (0+20+20+36+40)= 116
Reserve Champion: Wapunzel - Claire McCurry (Claire McCurry) (0+0+0+10+0)= 10

 

 

 

SCHOOLING JUMPER

 

 

 

LEVEL 2 JUMPER

 

 

 

LEVEL 3 JUMPER

Grand Champion: Feelin' Groovey - Lorri Wallis (Lorri Wallis) (0+0+10+0+0)= 10

 

 

 

LEVEL 4 JUMPER

Grand Champion: Feelin' Groovey - Lorri Wallis (Lorri Wallis) (0+0+10+0+0)= 10

 

 

 

LEVEL 5 JUMPER

 

 

 

GAMBLER'S CHOICE

 

 

 

Warm-Up classes do not have a division award, but the points count towards high point rider standings and the results from the most recent show's warm-up classes will be displayed here:

 

April show

class #116. Saturday All Day Warm-Up (10 entries)

1. 474 Brooklyn Sky - Jan Rock (Red Pegasus Ranch) 20
2. 480 English Ivy - Katie Armetta (Laura Burgett) 12
3. 590 Midnight Renegade - Sara VanIseghem (Sara VanIseghem) 8
4. 595 Rock The Kasbah - Sara VanIseghem (Huntermark Farm) 4
5. 557 Pony.com - Marta Storl-Desmond (Huntermark Farm) 2
6. 589 Tuckleberry Finn - Cassie Murphy (Cassie Murphy) 1
7. 626 I'm Finally Painted - Jan Rock (Red Pegasus Ranch) 0.5

 

class #117. Sunday All Day Warm-Up (11 entries)

1. 483 Featured Artist - Maggie Ben-Nun (Maggie Ben-Nun) 20
2. 550 Bella Noir - Sara VanIseghem (Red Pegasus Ranch) 12
3. 567 Dear Abby - Jan Rock (Huntermark Farm) 8
4. 595 Rock The Kasbah - Sara VanIseghem (Huntermark Farm) 4
5. 500 St. Elmoz Fyre - Cathryn Bridges (Cathryn Bridges) 2
6. 557 Pony.com - Marta Storl-Desmond (Huntermark Farm) 1
7. 626 Dear Abby - Jan Rock (Huntermark Farm) 0.5

 

 

            

High Point Riders

1. Maggie Ben-Nun

(145+168+177.5+220+252.5)= 963

2. Sara VanIseghem

(110+168+87+159+238)= 762

3. Savannah Chapman (128+121+148.5+179+119)= 695.5

4. Summer Lawrence

(166+106+128+137+68)= 605

5. Cathryn Bridges

(0+221+0+173+140)= 534

6. Sam Gervens (0+0+66+103+104)= 273

7. Cassie Murphy

(26+36+63.5+67+65)= 257.5

8. Katie Armetta

(0+26+97+0+76)= 199

9. Marta Storl-Desmond (72+0+0+0+122)= 194
10. Andria Pooley (0+0+115+65+0)= 180
11. Ashlyn Ryan (0+0+0+76+90)= 166
12. Peyton Higgins (0+0+81+0+0)= 81
13. McKenzie Kielman (0+0+74+0+0)= 74
13. Eleanor Sullivan (0+0+74+0+0)= 74
15. Amanda Malsack (0+52+0+0+0)= 52

16. Heather Bolding

(0+46+0+0+0)= 46

17. Heather Johnson

(42+0+0+0+0)= 42

18. Ben Collinson

(0+0+18+20+0)= 38

19. Madisen Boyle (0+0+0+34+0)= 34
20. Andréa Dunmire (0+0+0+20+13.5)= 33.5

21. Caitlin Murphy

(32+0+0+0+0)= 32

22. Taylor Oxley (0+0+0+27+0)= 27
23. Mary DeWilde (0+0+0+26+0)= 26
24. Lorri Wallis (0+0+20+0+0)= 20
25. Molly Bogguess (0+0+0+18+0)= 18
25. Emily Grossman (0+0+0+18+0)= 18
25. Jessica Smart (0+0+0+18+0)= 18
28. Christy Crozier (0+0+0+0+8)= 8
29. Courtney Wilkens (0+0+0+0+4)= 4

 

2008-2009 Perpetual Trophy Winners

These trophies are on display in the trophy case in the club room

High Point Rider - Maggie Ben-Nun

Harriet Lew Memorial Good Sportsmanship Award - Katie Armetta

Young Horseman Award - Savannah Chapman

Green Horse Challenge Cup - Cathryn Bridges

Outstanding Academy Rider - Summer Lawrence

Jan's Most Improved Rider - Cassie Murphy

Most Improved Academy Rider - Marta Storl-Desmond

Daniel Reeder Memorial Congeniality Award - Caitlin Murphy

Jr. Barn Princess - Ashlyn Ryan

Huntermark Hunter Classic - Rock Solid ridden by Summer Lawrence

Here's Looking At You Kid* - Sam Gervens

* Not a travelling trophy

 

 

HOW THE POINT SYSTEM WORKS:

For 1-5 entries:

1st Place - blue ribbon - 10 points

2nd Place - red ribbon - 6 points

3rd Place - yellow ribbon - 4 points

4th Place - white ribbon - 2 points

5th Place - pink ribbon - 1 point

 

For 6 or more entries:

1st Place - blue ribbon - 20 points

2nd Place - red ribbon - 12 points

3rd Place - yellow ribbon - 8 points

4th Place - white ribbon - 4 points

5th Place - pink ribbon - 2 points

6th Place - green ribbon - 1 point

7th Place - reserve call (honorable mention) - 1/2 point

 

EQUITATION DIVISION (points awarded to rider)

Place: Rider's Name - Horse's Name (Owner's Name) (Dec + Jan + Feb + Mar + April)= Total
Place: Rider Rode Several Horses - Horse (pts on that horse), Horse (pts on this horse) (Dec + Jan + Feb + Mar + April)= Total

 

HUNTER DIVISION (points awarded to horse)

Place: Horse's Name - Rider's Name (Owner's Name)

(Dec + Jan + Feb + Mar + April)= Total

Place: Horse Ridden By Several Riders - Rider (their pts), Rider (their pts)

(Dec + Jan + Feb + Mar + April)= Total

 

bold places with colored background get banquet award

 

 

Back to Results and Pictures page