For class-by-class details for each division, click on the header for that division

*Banquet ribbons are awarded for all places with a colored band (and fourth place, which is white and therefore not colored) at the Awards Banquet in May 30, 2008

 

FINAL RESULTS...

LEAD LINE EQUITATION

 

Grand Champion: Andrew Wiedenmann - Wooly Mammoth (Courtney Wiedenmann)

(0+10+10+0+0)=  20

 

 

 

SHORT STIRRUP / LONG STIRRUP EQUITATION

 

Grand Champion: Savannah Chapman - Chasing Rainbows (Savannah Chapman)

(30+10+30+22+30)=  122

Reserve Champion: Courtney Wiedenmann - My Fair Lady(18), Angel Above(10), Wooly Mammoth(8)

(0+6+2+10+18)= 36

Third Place: Sara Bates - Calico Swirl (Sara Bates) (0+0+0+10+0)= 10
Third Place: Heidi Storl - English Ivy (Laura Burgett)

(6+0+4+0+0)= 10

Third Place: Marta Storl-Desmond - My Fair Lady (Allie Armetta)

(4+0+6+0+0)= 10

Third Place: Barb Wiedenmann - My Fair Lady (Allie Armetta)

(0+10+0+0+0)= 10

Seventh Place: Fran Thornton - Good Day Sunshine (Fran Thornton) (0+0+0+0+8)= 8
Eighth Place: "K" Smith - Telly (Robin Smith)

(0+4+0+0+0)= 4

Ninth Place: Emily Grossman - Spanish Amigo (Emily Grossman) (0+0+0+0+2)= 2

 

 

 

NOVICE EQUITATION

 

 

 

JUNIOR EQUITATION

 

Grand Champion: Ellen Reeder - Eligible Bachelor(40), English Ivy(22)

(16+20+16+10+0)= 62

Reserve Champion: Cathryn Bridges - Tickle Me Elmo (Cathryn Bridges)

(8+12+0+16+16)= 52

Third Place: Frankie Byczynski - Good Will Hunter (Frankie Byczynski) (16+8+10+0+0)= 34
Fourth Place: Maggie Ben-Nun - Miles Above(10), My Fair Lady(2)

(0+2+0+0+10)= 12

Fifth Place: Courtney Wiedenmann - My Fair Lady (Allie Armetta) (0+0+0+0+4)= 4

 

 

 

ADULT EQUITATION

 

Grand Champion: Megan Creamer-Foster - Poetry In Motion (Julie Arnold)

(16+4+16+0+0)= 36

Reserve Champion: Barb Wiedenmann - My Fair Lady (Allie Armetta) (0+0+10+6+10)= 26
Third Place: Megan O'Brien - My Little Leprechaun (Megan O'Brien)

(16+0+0+0+0)= 16

Fourth Place: Sara Bates - Calico Swirl (Sara Bates) (0+0+0+10+0)= 10
Fifth Place: Veronica Miller - Zippin N' Skippin (Veronica Miller) (0+0+0+0+6)= 6

 

 

 

INTERMEDIATE EQUITATION

 

Grand Champion: Ellen Reeder - English Ivy(30), Eligible Bachelor(22)

(16+16+20+0+0)= 52

Reserve Champion: Megan Creamer-Foster - Elegant Egotist(16),Poetry In Motion(28)

(16+16+12+0+0)= 44

 

 

 

HUNTERMARK MINI MEDAL

 

Grand Champion: Ellen Reeder - Eligible Bachelor (Ellen Reeder)

(24+40+20+20+0)= 104

Reserve Champion: Julie Arnold - Poetry In Motion (Julie Arnold)

(40+16+12+8+4)= 80

Third Place:  Megan Creamer-Foster - Elegant Egotist (Megan Creamer-Foster) (16+24+8+0+0)= 48

Fourth Place:  Summer Lawrence - Rock Solid (16), English Ivy (4)

(8+4+4+4+12)= 32

Fifth Place: Cathryn Bridges - Tickle Me Elmo (Cathryn Bridges) (2+1+0+12+8)= 23
Sixth Place: Christy Crozier - English Ivy (Laura Burgett) (0+0+0+0+20)= 20
Seventh Place: Maggie Ben-Nun - Poetry In Motion (Julie Arnold) (0+8+0+0+0)= 8
Eighth Place: Allie Armetta - My Fair Lady (Allie Armetta) (4+2+0+0+0)= 6
9- Emily Wood - Jeseabelle (Emily Wood) (0+0+2+0+0)= 2

      

 

        

HUNTERMARK MEDAL

  

Grand Champion: Frankie Byczynski - Good Will Hunter (Frankie Byczynski)

(20+0+20+0+0)= 40

Grand Champion: Ellen Reeder - English Ivy (Laura Burgett) (0+20+0+20+0)= 40
Third Place: Megan Creamer-Foster - Poetry In Motion (Julie Arnold) (8+12+0+0+0)= 20
Fourth Place: Megan O'Brien - My Little Leprechaun (Megan O'Brien)

(12+0+0+0+0)= 12

Fifth Place: Sara VanIseghem - Rock Solid (Rachel Rock Robinson)

(4+0+0+0+0)= 4

Sixth Place: Cathryn Bridges - Chasing Rainbows (Savannah Chapman) (2+0+0+0+0)= 2

 

 

 

PLEASURE HORSE / PLEASURE PONY

     

Grand Champion: English Ivy - Allie Armetta  (Laura Burgett)

(10+10+10+4+0)= 34

Reserve Champion: My Fair Lady - Barb Wiedenmann (Allie Armetta) (0+6+6+10+4)= 26

Third Place: Tickle Me Elmo - Cathryn Bridges (Cathryn Bridges)

(4+4+0+6+10)= 24

Fourth Place: Elegant Egotist - Megan Creamer-Foster (Megan Creamer-Foster)

(6+0+0+0+0)= 6

Fourth Place: Zippin N' Skippin - Veronica Miller (Veronica Miller) (0+0+0+0+6)= 6
Sixth Place: Demara - Lissa Kucher (Carolyn Shanks) (0+2+0+0+0)= 2
Sixth Place: Good Day Sunshine - Jan Rock (Fran Thornton) (0+0+0+0+2)= 2
8- Spanish Amigo - Emily Grossman (Emily Grossman) (0+0+0+0+1)= 1

                

              

 

COMMAND CLASS

                                  

Grand Champion: English Ivy - Allie Armetta  (Laura Burgett)

(10+10+10+10+0)= 40

Reserve Champion: My Fair Lady - Barb Wiedenmann (Allie Armetta) (0+4+6+4+4)= 18
Reserve Champion: Tickle Me Elmo - Cathryn Bridges (Cathryn Bridges) (0+6+0+6+6)= 18
Fourth Place: Zippin N' Skippin - Veronica Miller (Veronica Miller) (0+0+0+0+10)= 10

Fifth Place: Elegant Egotist - Megan Creamer-Foster(Megan Creamer-Foster)

(6+0+0+0+0)= 6

      

 

 

TROTTING POLE HUNTER

 

Grand Champion: Chasing Rainbows - Savannah Chapman (Savannah Chapman)

(80+16+80+66+70)= 312

Reserve Champion: Angel Above - Sara VanIseghem(48), Courtney Wiedenmann(46) (0+0+0+50+44)= 94
Third Place: Good Day Sunshine - Fran Thornton(36), Jan Rock(10) (0+0+0+0+46)= 46
Fourth Place: English Ivy - Heidi Storl (Laura Burgett) (20+0+8+14+0)= 42
Fifth Place: Demara - Lissa Kucher (Carolyn Shanks) (0+36+0+0+0)= 36
Sixth Place: Wooly Mammoth - Courtney Wiedenmann (Courtney Wiedenmann) (0+22+8+0+0)= 30
Seventh Place: My Fair Lady - Marta Storl-Desmond (Allie Armetta) (18+0+8+0+0)= 26
Eighth Place: Telly - "K" Smith (Robin Smith) (0+22+0+0+0)= 22
Ninth Place: V.G. TSonetta - Madison Plumb Hogart (Madison Plumb Hogart) (0+16+0+0+0)= 16
Tenth Place: Pony.com - Maddaline Mueller (Huntermark Farm) (4+0+0+0+0)= 4

11- Jazzring - Megan O'Brien (Meredith Van Benthuysen)

(2+0+0+0+0)= 2

                              

                                         

                                   

CROSS RAIL HUNTER

                           

Grand Champion: My Fair Lady - Barb Wiedenmann (Allie Armetta) (0+30+24+36+30)= 120
Reserve Champion: Chasing Rainbows - Savannah Chapman (Savannah Chapman) (0+0+30+24+20)= 74
Third Place: Good Day Sunshine - Jan Rock (Fran Thornton) (0+0+0+0+28)= 28
Fourth Place: Calico Swirl - Sara Bates (Sara Bates) (0+0+0+8+0)= 8
Fourth Place: Elegant Egotist - Jessica Myers (Megan Creamer-Foster) (0+0+0+8+0)= 8
Sixth Place: Jazzring - Megan O'Brien (Meredith Van Benthuysen) (4+0+0+0+0)= 4

 

 

 

SHORT STIRRUP / LONG STIRRUP HUNTER

 

Grand Champion: Chasing Rainbows - Savannah Chapman (Savannah Chapman)   

(50+0+50+46+46)= 192

Reserve Champion: Angel Above - Courtney Wiedenmann (Courtney Wiedenmann) (0+0+0+4+6)= 10
Reserve Champion: Calico Swirl - Sara Bates (Sara Bates) (0+0+0+10+0)= 10
Reserve Champion: English Ivy - Heidi Storl (Laura Burgett) (4+0+0+6+0)= 10
Reserve Champion: Spanish Amigo - Emily Grossman (Emily Grossman) (0+0+0+0+10)= 10
Reserve Champion: V.G. TSonetta - Madison Plumb Hogart (Madison Plumb Hogart) (0+10+0+0+0)= 10

Seventh Place: My Fair Lady - Marta Storl-Desmond (Allie Armetta)

(6+0+0+0+0)= 6

Seventh Place: Telly - "K" Smith (Robin Smith) (0+6+0+0+0)= 6
Ninth Place: Wooly Mammoth - Courtney Wiedenmann (Courtney Wiedenmann) (0+4+0+0+0)= 4

      

                   

          

BEGINNER HUNTER

 

Grand Champion: Rock Solid - Summer Lawrence (Rachel Rock Robinson) (16+36+34+0+32)= 118
Reserve Champion: Elegant Egotist - Ben Collinson (Megan Creamer-Foster) (36+0+0+0+0)= 36
Third Place: My Fair Lady - Barb Wiedenmann (Allie Armetta) (0+0+0+13+22)= 35
Fourth Place: Jeseabelle - Emily Wood (Sandy Ladd) (0+0+0+24+0)= 24
Fifth Place: English Ivy - Summer Lawrence (Laura Burgett) (0+0+0+22+0)= 22
Fifth Place: Chasing Rainbows - Savannah Chapman (Savannah Chapman) (0+0+2+4+16)= 22
7- Spanish Amigo - Emily Grossman (Emily Grossman) (0+0+0+0+8)= 8
8- Calico Swirl - Sara Bates (Sara Bates) (0+0+0+2+0)= 2

                

 

                             

EVERGREEN HUNTER

              

Grand Champion: Poetry In Motion - Julie Arnold (106), Sara VanIseghem(20) (18+24+31+19+34)= 126

Reserve Champion: Elegant Egotist - Megan Creamer-Foster (106), Maggie Ben-Nun(2)

(34+36+36+0+2)= 108

Third Place: Rock Solid - Summer Lawrence (Rachel Rock Robinson)

(8+16+27+0+24)= 75

Fourth Place: My Fair Lady - Allie Armetta (Allie Armetta) (24+4+16+18+0)= 62
Fifth Place: Jeseabelle - Emily Wood (Emily Wood) (0+0+2+30+0)= 32
Sixth Place: English Ivy - Summer Lawrence (Laura Burgett) (0+0+0+10+0)= 10

   

                                   

                  

BABY GREEN HUNTER

 

Grand Champion: Eligible Bachelor - Ellen Reeder (Ellen Reeder)

(40+40+36+20+0)= 136

Reserve Champion: Midnight Renegade - Sara VanIseghem (94), Christy Crozier(10)

(0+22+22+26+34)= 104

Third Place: Jeseabelle - Emily Wood (Emily Wood) (0+0+14+26+0)= 40

Fourth Place: Swift And Free - Sara McGranahan (Sara McGranahan)

(0+14+0+0+0)= 14

Fifth Place: Zippin N' Skippin - Veronica Miller (Veronica Miller) (0+0+0+0+10)= 10

                

       

 

4-H / PONY CLUB HUNTER

              

Grand Champion: Tickle Me Elmo - Cathryn Bridges ( Cathryn Bridges)

(24+36+0+32+40)= 132

Reserve Champion: My Fair Lady - Allie Armetta (Allie Armetta) (40+16+40+32+0)= 128

       

                    

      

NOVICE RIDER HUNTER

                        

Grand Champion: Eligible Bachelor - Ellen Reeder (Ellen Reeder)

(36+40+40+16+0)= 92

Reserve Champion: Rock Solid - Christy Crozier (Rachel Rock Robinson)

(18+0+12+0+30)= 60

Third Place: Midnight Renegade - Christy Crozier (Sara VanIseghem) (0+22+0+16+10)= 48
Fourth Place: English Ivy - Hailey Crozier (Laura Burgett)

(26+0+0+0+0)= 26

Fifth Place: Miles Above - Maggie Ben-Nun (Megan Creamer-Foster) (0+0+0+0+18)= 18
Sixth Place: Poetry In Motion - Maggie Ben-Nun (Julie Arnold) (0+10+0+0+0)= 10
7- My Fair Lady - Maggie Ben-Nun (Allie Armetta) (0+8+0+0+0)= 8

          

                                   

                            

PONY / SMALL HUNTER

 

Grand Champion: Tickle Me Elmo - Cathryn Bridges (Cathryn Bridges) (40+40+0+40+40)= 160
Reserve Champion: My Fair Lady - Courtney Wiedenmann (Allie Armetta) (0+0+0+0+6)= 6

 

 

 

SCHOOLING HUNTER

 

Grand Champion: Eligible Bachelor - Ellen Reeder (Ellen Reeder) 

(36+28+32+20+0)= 116

Reserve Champion: Elegant Egotist - Megan Creamer-Foster (72), Maggie Ben-Nun(16) (14+26+32+0+16)= 88

Third Place: Good Will Hunter - Frankie Byczynski (Frankie Byczynski)

(22+16+16+0+0)= 54

Fourth Place: Tickle Me Elmo - Cathryn Bridges (Cathryn Bridges) (0+0+0+32+16)= 48
Fifth Place: Rock Solid - Sara VanIseghem (Rachel Rock Robinson)

(16+0+0+0+0)= 16

Sixth Place: Poetry In Motion - Maggie Ben-Nun (Julie Arnold) (0+8+0+0+0)= 8
7- My Fair Lady - Maggie Ben-Nun (Allie Armetta) (0+6+0+0+0)= 6

 

 

 

PRE-GREEN HUNTER

          

                             

           

CHILDRENS / ADULT AMATEUR HUNTER

          

 

 

LOW HUNTER

 

    

 

HUNTERMARK HUNTER

 

Grand Champion: Lazer - Megan O'Brien (Meredith VanBenthuysen)

(10+0+0+0+0)= 10

 

 

 

HUNTERMARK JUNIOR / AMATEUR HUNTER CLASSIC

 

Grand Champion: Tickle Me Elmo - Cathryn Bridges (Cathryn Bridges) (12+12+0+20+12)= 56

Reserve Champion: Eligible Bachelor - Ellen Reeder (Ellen Reeder)

(20+20+0+0+0)= 40

Third Place: Miles Above - Maggie Ben-Nun (Megan Creamer-Foster) (0+0+0+0+20)= 20
Fourth Place: My Fair Lady - Maggie Ben-Nun (Allie Armetta) (0+8+0+0+0)= 8

 

 

 

HUNTERMARK OPEN HUNTER CLASSIC

 

Grand Champion: Eligible Bachelor - Ellen Reeder (Ellen Reeder)

(20+40+20+0+0)= 80

Reserve Champion: Rock Solid - Summer Lawrence (56), Sara VanIseghem (12)

(12+24+8+0+24)= 68

Third Place: Poetry In Motion - Sara VanIseghem (Julie Arnold) (0+0+0+0+40)= 40
Fourth Place: Elegant Egotist - Megan Creamer-Foster (24), Maggie Ben-Nun(4)

(8+16+0+0+4)= 28

Fifth Place: Jeseabelle - Emily Wood (Sandy Ladd) (0+0+0+20+0)= 20
Sixth Place: My Fair Lady - Barb Wiedenmann(16), Maggie Ben-Nun (2) (0+2+0+0+16)= 18
Seventh Place: English Ivy - Summer Lawrence (Laura Burgett) (0+0+0+12+0)= 12
Eighth Place: Tickle Me Elmo - Cathryn Bridges (Cathryn Bridges) (0+0+0+4+2)= 6
Ninth Place: Swift And Free - Sara McGranahan (Sara McGranahan) (0+1+0+0+0)= 1

                                       

 

 

HOPEFUL JUMPER

 

 

 

SCHOOLING JUMPER

 

 

 

LEVEL 2 JUMPER

 

 

 

LEVEL 3 JUMPER

 

Grand Champion: My Little Leprechaun - Megan O'Brien (Megan O'Brien)

(20+0+0+0+0)= 20

Reserve Champion: Lazer - Megan O'Brien (Meredith VanBenthuysen) (12+0+0+0+0)= 12

 

 

 

LEVEL 4 JUMPER

 

Grand Champion: My Little Leprechaun - Megan O'Brien (Megan O'Brien)

(20+0+0+0+0)= 20

Reserve Champion: Lazer - Megan O'Brien (Meredith VanBenthuysen) (6+0+0+0+0)= 6

 

 

 

LEVEL 5 JUMPER

 

Grand Champion: Lazer - Megan O'Brien (Meredith VanBenthuysen) (16+0+0+0+0)= 16

Grand Champion: My Little Leprechaun - Megan O'Brien (Megan O'Brien)

(16+0+0+0+0)= 16

 

 

 

GAMBLER'S CHOICE

 

Grand Champion: My Little Leprechaun - Megan O'Brien (Megan O'Brien)

(10+0+0+0+0)= 10

Reserve Champion: Lazer - Megan O'Brien (Meredith VanBenthuysen)

(6+0+0+0+0)= 6

Third Place: Elegant Egotist - Megan Creamer-Foster (Megan Creamer-Foster)

(4+0+0+0+0)= 4

 

 

 

Warm-Up classes do not have a division award, but the points count towards high point rider standings and the results from the most recent show's warm-up classes will be displayed here:

 

April show

class #116. Saturday All Day Warm-Up (9 entries)

1. 480 English Ivy - Christy Crozier (Laura Burgett) 20
2. 459 Poetry In Motion - Julie Arnold (Julie Arnold) 12
3. 549 Midnight Renegade - Sara VanIseghem (Sara VanIseghem) 8
4. 465 Tickle Me Elmo - Cathryn Bridges (Cathryn Bridges) 4
5. 524 Chasing Rainbows - Savannah Chapman (Savannah Chapman) 2
6. 452 Rock The Kasbah - Jan Rock (Huntermark Farm) 1
7. 458 Good Day Sunshine - Jan Rock (Fran Thornton) 0.5

 

class #117. Sunday All Day Warm-Up (6 entries)

1. 459 Poetry In Motion - Sara VanIseghem (Julie Arnold) 20
2. 514 Miles Above - Maggie Ben-Nun (Megan Creamer-Foster) 12
3. 465 Tickle Me Elmo - Cathryn Bridges (Cathryn Bridges) 8
4. 458 Good Day Sunshine - Jan Rock (Fran Thornton) 4
5. 452 Rock The Kasbah - Jan Rock (Huntermark Farm) 2
6. 549 Midnight Renegade - Sara VanIseghem (Sara VanIseghem) 1

 

 

            

High Point Riders

1. Ellen Reeder

(277+367+234+120+0)= 998

2. Savannah Chapman

(160+26+205+162+184)= 737

3. Cathryn Bridges

(96+121+0+170+162)= 549

4. Megan Creamer-Foster

(148+146.5+124.5+0+0)= 419

5. Summer Lawrence

(32+80+73+48.5+92)= 325.5

6. Sara VanIseghem (52+30+25+64+135)= 306

7. Allie Armetta

(93+42+84.5+78+0)= 297.5

8. Barb Wiedenmann (0+50+46+69+86)= 251

9. Julie Arnold

(59+42+45+53+30)= 229

10. Christy Crozier 

(18+22+12+16+90)= 158

11Megan O'Brien

(150+0+0+0+0)= 150

12.  Frankie Byczynski

(62+28+54+0+0)= 144

13. Courtney Wiedenmann (0+32+10+38+56)= 136
14. Maggie Ben-Nun (0+52+0+0+82)= 134
15. Emily Wood (0+0+18+100+0)= 118

16. Heidi Storl

(30+0+12+20+0)= 62

17. Fran Thornton (0+0+0+0+44)= 44

18. Marta Storl-Desmond

(28+0+14+0+0)= 42

19. Sara Bates (0+0+0+40+0)= 40
20. Lissa Kucher (0+40+0+0+0)= 40
21. Ben Collinson (36+0+0+0+0)= 36

22. Hailey Crozier

(34+0+0+0+0)= 34

23. "K" Smith (0+33+0+0+0)= 33
24. Veronica Miller (0+0+0+0+32)= 32
25. Madison Plumb Hogart (0+26+0+0+0)= 26
26. Emily Grossman (0+0+0+0+21)= 21
27. Andrew Wiedenmann (0+10+10+0+0)= 20
28. Sara McGranahan (0+15.5+0+0+0)= 15.5
29. Jessica Myers (0+0+0+8+0)= 8
30. Maddaline Mueller (4+0+0+0+0)= 4

 

 

2007-2008 Perpetual Trophy Winners

These trophies are on display in the trophy case in the club room

High Point Rider - Ellen Reeder

Harriet Lew Memorial Good Sportsmanship Award - Julie Arnold

Young Horseman Award - Maggie Ben-Nun

Green Horse Challenge Cup - Cathryn Bridges

Outstanding Academy Rider - Barb Wiedenmann

Jan's Most Improved Rider - Savannah Chapman

Most Improved Academy Rider - Summer Lawrence

Daniel Reeder Memorial Congeniality Award - Frankie Byczynski

Jr. Barn Princess - Marta Storl-Desmond

Huntermark Hunter Classic - Eligible Bachelor

Here's Looking At You Kid - Courtney Wiedenmann

 

HOW THE POINT SYSTEM WORKS:

For 1-5 entries:

1st Place - blue ribbon - 10 points

2nd Place - red ribbon - 6 points

3rd Place - yellow ribbon - 4 points

4th Place - white ribbon - 2 points

5th Place - pink ribbon - 1 point

 

For 6 or more entries:

1st Place - blue ribbon - 20 points

2nd Place - red ribbon - 12 points

3rd Place - yellow ribbon - 8 points

4th Place - white ribbon - 4 points

5th Place - pink ribbon - 2 points

6th Place - green ribbon - 1 point

7th Place - reserve call (honorable mention) - 1/2 point

 

EQUITATION DIVISION (points awarded to rider)

Place: Rider's Name - Horse's Name (Owner's Name) (Jan + Feb + Mar + April)= Total
Place: Rode Several Horses - Horse (pts on that horse), Horse (pts on this horse) (Jan + Feb + Mar + April)= Total

 

HUNTER DIVISION (points awarded to horse)

Place: Horse's Name - Rider's Name (Owner's Name)

(Jan + Feb + Mar + April)= Total

Place: Horse Ridden By Several Riders - Rider (their pts), Rider (their pts)

(Jan + Feb + Mar + April)= Total

 

bold places with colored background get banquet award

 

 

Back to Results page