For class-by-class details for each division, click on the header for that division

*Banquet ribbons were awarded for all places with a colored band (and fourth place, which is white and therefore not colored) at the Awards Banquet June 5, 2005 at the Lodge in Bettendorf, IA

 

LEAD LINE EQUITATION

 

Grand Champion: Ruby Oldham - Carousel (Dawn Meyer)

(0+0+10+20)= 30

Reserve Champion: Jessica Byczynski - Good Will Hunter (Frankie Byczynski)

(0+0+10+10)= 20

Reserve Champion: Eli DeWilde - Pony.com (Huntermark Farm)

(0+0+10+10)= 20

Fourth Place: Alexandra Sloan - English Ivy (Laura Burgett) (0+0+0+10)= 10
Fourth Place: Aarika Stone - Good Will Hunter (Frankie Byczynski) (0+0+0+10)= 10
Fourth Place: Mercedes VanOpdorp - Tickle Me Elmo (Mercedes VanOpdorp) (0+0+0+10)= 10

Fourth Place: Courtney Wiedenmann - English Ivy (Laura Burgett)

(0+0+10+0)= 10

 

 

 

SHORT STIRRUP / LONG STIRRUP EQUITATION

 

Grand Champion: Sara VanIseghem-English Ivy(66),Navigator(44),Tickle Me Elmo(14)

(20+32+22+34)= 108

Reserve Champion: Frankie Byczynski - Good Will Hunter (Frankie Byczynski)

(24+28+20+12.5)= 84.5

Third Place:  Katie Homrighausen - Teddy Bear..(16),Pony.com(16), She's Got..(10)

(16+16+10+18)= 60

Fourth Place: Ruby Oldham - Carousel(Dawn Meyer)(4),Miss Texa Rosanna(Cody Fox)(1)

(0+0+8+5)= 13

Fifth Place: Caroline Johnson - Just Dusty (Louise Magrady)

(0+0+0+12)= 12

Sixth Place: Veronica Miller - Zippin' 'N' Skippin' (Veronica Miller)

(0+10+0+0)=10

Seventh Place: Diana Egnatz - Sugar & Spice Sunshine (Diana Egnatz)

(0+0+0+8)= 8

Eighth Place: Caitee Margenthaler - English Ivy (Laura Burgett)

(2+2+0+1)= 5

Ninth Place: Gabrielle Armetta - Good Will Hunter (Frankie Byczynski)

(0+0+2+0)= 2

Ninth Place: Anna Thiel - Teddy Bear Blues (Allie & Gabrielle Armetta)

(0+0+0+2)= 2

11: Megan Sanchez - Cosmo Girl (Megan Sanchez)

(0+1+0+0)= 1

      

 

 

NOVICE EQUITATION

 

Grand Champion: Jody Wellman - Navigator (Huntermark Farm)

(19+8+0+30)= 57

Reserve Champion: Mary DeWilde - Pony.com(32), English Ivy(10)

(12+20+10+8)= 50

Reserve Champion: Ellen Reeder - Pony.com(31),State Of Grace(18),Good Will..(1)

(20+10+7+13)= 50

Fourth Place:  Katie Homrighausen - Teddy Bear Blues(27),She's Got Showgirl..(5)

(0+5+24+3)= 32

Fifth Place: Allie Armetta - Teddy Bear Blues (18), English Ivy (10)

(0+0+14+14)= 28

Sixth Place: Caroline Johnson - Just Dusty (Louise Magrady)

(0+0+12+0)= 12

7: Frankie Byczynski - Good Will Hunter (Frankie Byczynski)

(6+2+1+0.5)= 9.5

8: Sara Bates - Jitter Bug (Sara Bates)

(0+0+2+0)= 2

8: Sara VanIseghem - Tickle Me Elmo (Mercedes VanOpdorp)

(0+0+0+2)= 2

 

 

 

JUNIOR EQUITATION

 

Grand Champion: Laura Siroky - Trensetter(44), Navigator(10)

(10+14+0+30)= 54

Reserve Champion: Katie Homrighausen - Teddy..(26),She's..(14),S'more(6),E.Ivy(2)

(8+12+20+8)= 48

Third Place: Mary DeWilde - Pony.com(27), Sway To The Beat(14)

(14+12+12+3)= 41

Fourth Place: Frankie Byczynski - Good Will Hunter (Frankie Byczynski)

(6+4+4+8)= 22

Fifth Place: Allie Armetta - Teddy Bear Blues (Allie & Gabrielle Armetta)

(0+0+0+18)= 18

Sixth Place: Sara VanIseghem - Tickle Me Elmo (Mercedes VanOpdorp)

(0+0+0+2)= 2

 

 

 

INTERMEDIATE EQUITATION

 

Grand Champion: Dave Corkery - Ol' Mr. Johnny Rebeck (Dave Corkery)

(0+10+0+0)= 10

Reserve Champion: Laura Siroky - Trendsetter (Laura Siroky)

(0+6+0+0)= 6

Third Place: Nancy Howes-Coon - Sportsfield Teddy (Nancy Howes-Coon)

(0+4+0+0)= 4

 

 

 

HUNTERMARK MINI MEDAL

 

Grand Champion: Ellen Reeder - Pony.com (Huntermark Farm)

(10+6+4+4)= 24

Reserve Champion: Mary DeWilde - Pony.com(18), Sway To The Beat(4)

(4+2+6+10)= 22

Third Place: Laura Burgett - English Ivy (Laura Burgett)

(0+10+10+0= 20

Fourth Place: Katie Homrighausen -Teddy Bear Blue (Allie & Gabrielle Armetta)

(0+4+10+1)= 15

Fifth Place: Jody Wellman - Navigator (Huntermark Farm)

(6+1+0+0)= 7

Sixth Place: Allie Armetta - Teddy Bear Blues (Allie & Gabrielle Armetta) (0+0+0+6)= 6

7: Andréa Dunmire - Sneak Preview (Andréa Dunmire)

(0+0+0+2)= 2

      

 

        

HUNTERMARK MEDAL

 

Grand Champion: Dave Corkery - Ol' Mr. Johnny Rebeck (Dave Corkery)

(0+10+0+0)= 10

Reserve Champion: Jody Wellman - Navigator (Huntermark Farm)

(0+6+0+0)= 6

Third Place: Laura Siroky - Trendsetter (Laura Siroky)

(0+4+0+0)= 4

  

 

                          

PLEASURE HORSE / PLEASURE PONY

     

Grand Champion: English Ivy - Sara VanIseghem (Laura Burgett)

(10+20+20+20)= 70

Reserve Champion: Navigator - Jody Wellman (Huntermark Farm)

(6+8+0+8)= 22

Third Place: Good Will Hunter - Frankie Byczynski (Frankie Byczynski)

(4+4+8+4)= 20

Fourth Place: Pony.com - Mary DeWilde (Huntermark Farm)

(6+2+2+2)= 12

Fourth Place: Sneak Preview - Andréa Dunmire (Andréa Dunmire)

(0+0+0+12)= 12

Sixth Place: State Of Grace - Ellen Reeder (Ellen Reeder)

(0+0+4+0)= 4

7: Carousel - Ruby Oldham (Dawn Meyer)

(0+0+1+1)= 2

8: Cosmo Girl - Megan Sanchez (Megan Sanchez)

(0+1+0+0)= 1

9: Zippin' 'N' Skippin' - Veronica Miller (Veronica Miller)

(0+0.5+0+0)= 0.5

  

                             

 

COMMAND CLASS

                                  

Grand Champion: State Of Grace - Ellen Reeder (Ellen Reeder)

(10+6+10+4)= 30

Reserve Champion: English Ivy - Sara VanIseghem (Laura Burgett)

(4+4+4+2)= 14

Third Place: Pony.com - Mary DeWilde (Huntermark Farm)

(0+0+2+10)= 12

Fourth Place: Sneak Preview - Andréa Dunmire (Andréa Dunmire)

(0+0+0+6)= 6

Fifth Place: Navigator - Jody Wellman (Huntermark Farm)

(0+2+0+1)= 3

Sixth Place: Good Will Hunter - Anna Thiel (Frankie Byczynski)

(0+0+1+0)= 1

      

 

 

TROTTING POLE HUNTER

 

Grand Champion: 3 No Trump - Jan Rock (Dave Corkery)

(20+90+22+50)= 182

Reserve Champion: Navigator - Sara VanIseghem (Huntermark Farm) 

(72+44+52+0)= 168

Third Place: State Of Grace - Ellen Reeder (Ellen Reeder)

(0+0+64+52)= 116

Fourth Place: Good Will Hunter - Gabrielle Armetta (Frankie Byczynski)

(34+6+15+4)= 59

Fifth Place: English Ivy - Caitee Margenthaler (Laura Burgett)

(24+14+0+12)= 50

Sixth Place: Tickle Me Elmo - Sara VanIseghem (Mercedes VanOpdorp) ( 0+0+0+46)= 46

Seventh Place: Sugar & Spice Sunshine - Diana Egnatz (Diana Egnatz)

(0+0+10+20)= 30

Eighth Place: Cosmo Girl - Cara Burns(10), Megan Sanchez(6)

(0+16+0+0)= 16

Ninth Place: Carousel - Ruby Oldham (Dawn Meyer)

(0+0+2+11)= 13

Tenth Place: Miss Texa Rosanna - Ruby Oldham (Cody Fox) (0+0+0+8)= 8

11: Sway To The Beat - Amanda Duncan (Amanda Duncan)

(2+0+0+0)= 2

                              

                                         

                                   

CROSS RAIL HUNTER

                         

Grand Champion: English Ivy - Sara VanIseghem (Laura Burgett) 

(36+40+80+36)= 192

Reserve Champion: 3 No Trump - Jan Rock (Dave Corkery)

(0+0+18+72)= 90

Third Place: Just Dusty - Caroline Johnson (Louise Magrady)

(0+0+20.5+32)= 52.5

Fourth Place: Teddy Bear Blues - Anna Thiel (Allie & Gabrielle Armetta)

(0+0+0+22)= 22

Fifth Place: Sugar & Spice Sunshine - Diana Egnatz (Diana Egnatz)

(0+0+14+2.5)= 16.5

Sixth Place: GM Shania Plaudit - Laura Siroky (Jennefer Gibbs)

(16+0+0+0)= 16

Seventh Place: Mocha Man - Dana Schleyer (Dana Schleyer)

(0+0+12+2= 14

Eighth Place: State Of Grace - Ellen Reeder (Ellen Reeder) (0+0+0+13)= 13

9: She's Got Showgirl Leggs - Katie Homrighausen (Katie Homrighausen)

(0+0+10+0)= 10

9: Sway To The Beat - Amanda Duncan (Amanda Duncan)

(10+0+0+0)= 10

11: Zippin' 'N' Skippin' - Veronica Miller (Veronica Miller)

(0+6+0+0)= 6

12: Bela - Cody Fox (Chris Olejnik) (0+0+4+0)= 4
13: Good Will Hunter - Anna Thiel (Frankie Byczynski) (0+0+3.5+0)= 3.5
14: Carousel - Ruby Oldham (Dawn Meyer) (0+0+1+2)= 3
14: Miss Texa Rosanna - Ruby Oldham (Cody Fox) (0+0+0+3)= 3

            

 

 

SHORT STIRRUP / LONG STIRRUP HUNTER

 

Grand Champion: English Ivy - Sara VanIseghem(122),Caitee Margenthaler(2)

(46+30+30+18)= 124

Reserve Champion: Navigator - Sara VanIseghem (Huntermark Farm)

(0+20+20+0)= 40

Third Place: Teddy Bear Blues - Anna Thiel (27), Caitee Margenthaler (4) (4+0+0+27)= 31

Fourth Place: Good Will Hunter - Anna Thiel (Frankie Byczynski)

(0+0+26+?)= 26

Fifth Place: Sugar & Spice Sunshine - Diana Egnatz (Diana Egnatz) (0+0+0+22)= 22
Fifth Place: Tickle Me Elmo - Sara VanIseghem (Mercedes VanOpdorp) (0+0+0+22)= 22

Seventh Place: Just Dusty - Caroline Johnson (Louise Magrady)

(0+0+6+9)= 15

Eighth Place: Carousel - Ruby Oldham (Dawn Meyer)

(0+0+6+8)= 14

Eighth Place: Sway To The Beat - Amanda Duncan (Amanda Duncan)

(14+0+0+0)= 14

Tenth Place: Miss Texa Rosanna - Ruby Oldham (Cody Fox)

(0+0+0+5)= 5

      

                   

          

BEGINNER HUNTER

 

Grand Champion: Pony.com - Sara VanIseghem(36), Rachel Brossman(22)

(22+22+14+0)= 58

Reserve Champion: Just Dusty - Caroline Johnson (Louise Magrady)

(0+0+13+14)= 27

Third Place: She's Got Showgirl Leggs - Katie Homrighausen (Katie Homrighausen) (0+0+0+23)= 23

Fourth Place: GM Shania Plaudit - Jan Rock(14), Rachel Rock(4), Laura Siroky(3)

(3+18+0+0)= 21

Fourth Place: Teddy Bear Blues - Anna Thiel (15), Sara VanIseghem (6) (6+0+0+15)= 21

Sixth Place: Sugar & Spice Sunshine - Diana Egnatz (Janet Smedley)

(0+0+10+9)= 19

7: Bela - Cody Fox (Chris Olejnik)

(0+0+14+0)= 14

8: Mocha Man - Dana Schleyer (Dana Schleyer)

(0+0+12+0)= 12

9: 3 No Trump - Jan Rock (Dave Corkery)

(0+0+0+9.5)= 9.5

10: Good Will Hunter - Anna Thiel (Frankie Byczynski)

(0+0+2+0)= 2

                

 

                             

EVERGREEN HUNTER

              

Grand Champion: English Ivy - Laura Burgett(122), M. DeWilde(12), J. Hagen(9)

(38+44+40+21)= 143

Reserve Champion: Pony.com - Ellen Reeder (Huntermark Farm)

(13+52+8+7.5)= 80.5

Third Place: Navigator - Jody Wellman (Huntermark Farm)

(28+16+0+22)= 66

Fourth Place: Good Will Hunter - Frankie Byczynski (53.5), Jan Rock (10)

(26+9+18+10.5)= 63.5

Fifth Place: Sneak Preview - Andréa Dunmire (Andréa Dunmire) (0+0+0+40.5)= 40.5

Sixth Place: Teddy Bear Blues - Allie Armetta (Allie and Gabrielle Armetta)

(7+0+6+22)= 39

7: GM Shania Plaudit - Jan Rock (Jennefer Gibbs)

(0+18+0+0)= 18

8: Just Dusty - Caroline Johnson (Louise Magrady)

(0+0+12+2)= 14

9: Jitter Bug - Sara Bates (Sara Bates)

(0+0+8+0)= 8

9: Mocha Man - Dana Schleyer (Dana Schleyer)

(0+0+8+0)= 8

   

                                   

                  

BABY GREEN HUNTER

                     

Grand Champion: Navigator - Jody Wellman (Huntermark Farm)

(24+24+0+0)= 48

Reserve Champion: Just Dusty - Caroline Johnson (Louise Magrady)

(0+0+6+10)= 16

Third Place: Good Will Hunter - Jan Rock (Frankie Byczynski) (0+0+0+12)= 12

Fourth Place: She's Got Showgirl Leggs - Katie Homrighausen (Katie Homrig.)

(0+0+6+0)= 6

Fifth Place: Mocha Man - Dana Schleyer (Dana Schleyer)

(0+0+4+0)= 4

                      

                              

                          

NOVICE RIDER HUNTER

                        

Grand Champion: English Ivy - Laura Burgett (Laura Burgett)

(30+36+40+0)= 106

Reserve Champion: Pony.com - Ellen Reeder (Huntermark Farm)

(22+28+14+24)= 88

Third Place: Teddy Bear Blues - Allie Armetta (Allie and Gabrielle Armetta)

(4+0+18+40)= 62

Fourth Place: Bela - Cody Fox (Chris Olejnik)

(0+0+8+0)= 8

Fifth Place: Mocha Man - Dana Schleyer (Dana Schleyer)

(0+0+6+0)= 6

Sixth Place: Just Dusty - Caroline Johnson (Louise Magrady) (0+0+0+4)= 4

7: Miss Texa Rosanna - Kortney Hudi (Cody Fox)

(0+0+1+0)= 1

          

                                   

                            

HFEC (HUNTERMARK FARM EQUESTRIAN CLUB) HUNTER

 

Grand Champion: Pony.com - Mary DeWilde (Huntermark Farm)

(24+12+34+21)= 91

Reserve Champion: English Ivy - Laura Burgett (78), Katie Homrighausen (6)

(20+30+28+6)= 84

Reserve Champion: Ol' Mr. Johnny Rebeck - Dave Corkery (48), Jan Rock (36)

(20+28+0+36)= 84

Fourth Place: Teddy Bear Blues - Allie Armetta (Allie & Gabrielle Armetta) (0+0+0+18)= 18

Fifth Place: Navigator - Sara VanIseghem (Huntermark Farm)

(0+4+6+0)= 10

Fifth Place: Vendetta - Cara Burns (Cara Burns)

(0+10+0+0)= 10

7: Sportsfield Teddy - Nancy Howes-Coon (Nancy Howes-Coon)

(0+2+0+0)= 2

7: Tickle Me Elmo - Sara VanIseghem (Mercedes VanOpdorp) (0+0+0+2)= 2

 

                                     

                  

PONY / SMALL HUNTER

 

Grand Champion: Just Dusty - Caroline Johnson (Louise Magrady)

(0+0+10+10)= 20

Grand Champion: Pony.com - Mary DeWilde (Huntermark Farm)

(0+0+10+0)= 10

Third Place: Navigator - Sara VanIseghem (Huntermark Farm)

(0+0+6+0)= 6

 

 

 

SCHOOLING HUNTER

 

Grand Champion: Pony.com - Mary DeWilde (Huntermark Farm)

(20+24+24+24)= 92

Reserve Champion: Ol' Mr. Johnny Rebeck - Dave Corkery (40), Jan Rock (36)

(0+40+0+36)= 76

Third Place: English Ivy - Laura Burgett (40), Katie Homrighausen (6)

(0+0+40+6)= 46

Fourth Place: Navigator - Sara VanIseghem (Huntermark Farm)

(0+4+4+0)= 8

Fourth Place: Vendetta - Cara Burns (Cara Burns)

(0+8+0+0)= 8

Sixth Place: Sportsfield Teddy - Nancy Howes-Coon (Nancy Howes-Coon)

(0+4+0+0)= 4

Sixth Place: Tickle Me Elmo - Sara VanIseghem (0+0+0+4)= 4

 

                            

           

CHILDRENS / ADULT AMATEUR HUNTER

      

Grand Champion: Navigator - Sara VanIseghem (Huntermark Farm)

(0+0+10+0)= 10

Reserve Champion: Pony.com - Mary DeWilde (Huntermark Farm)

(0+0+6+0)= 6

          

 

 

LOW HUNTER

 

Grand Champion: Navigator - Sara VanIseghem (Huntermark Farm)

(0+0+10+0)= 10

Reserve Champion: Pony.com - Mary DeWilde (Huntermark Farm)

(0+0+6+0)= 6

Third Place: She's Got Showgirl Leggs - Katie Homrghausen (Katie Homrighausen)

(0+0+4+0)= 4

 

        

 

HUNTERMARK HUNTER

 

Grand Champion: She's Got Showgirl Leggs - Katie Homrighausen (Katie Homrig.)

(0+0+10+0)= 10

Reserve Champion: Pony.com - Mary DeWilde (Huntermark Farm)

(0+0+6+0)= 6

Third Place: Navigator - Sara VanIseghem (Huntermark Farm)

(0+0+4+0)= 4

 

 

 

HUNTERMARK HUNTER CLASSIC

 

Grand Champion: Navigator - Jody Wellman (Huntermark Farm)

(6+4+0+10)= 20

Reserve Champion: English Ivy - Laura Burgett (Laura Burgett)

(10+6+0+0)= 16

Third Place: Ol' Mr. Johnny Rebeck - Dave Corkery (Dave Corkery)

(0+10+0+0)= 10

                                       

 

 

HOPEFUL JUMPER

 

Grand Champion: Rock Opera - Joanna Hagen (Huntermark Farm)

(40+30+22+32)= 124

Reserve Champion: Trendsetter - Laura Siroky (Laura Siroky)

(16+32+0+10)= 58

Third Place: Miss Texa Rosanna - Kortney Hudi (Cody Fox)

(0+0+20+20)= 40

Fourth Place: Bela - Cody Fox (Chris Olejnik)

(0+0+10+8)= 18

Fifth Place: Ash - Hannah Ross (Hannah Ross)

(0+0+16+0)= 16

Sixth Place: Ol' Mr. Johnny Rebeck - Dave Corkery (Dave Corkery)

(12+0+0+0)= 12

7: Sportsfield Teddy - Nancy Howes-Coon (Nancy Howes-Coon)

(0+10+0+0)= 10

8: Flicka - Lizzie Sauter (Lizzie Sauter)

(0+0+5+0)= 5

 

 

 

SCHOOLING JUMPER

 

Grand Champion: Rock Opera - Joanna Hagen (Huntermark Farm)

(32+24+46+24)= 126

Reserve Champion: Trendsetter - Laura Siroky (Laura Siroky)

(36+40+0+2)= 78

Third Place: Oliver - Tracy O'Dell (Tracy O'Dell)

(0+0+22+0)= 22

Fourth Place: Bela - Cody Fox (Chris Olejnik)

(0+0+8+12)= 20

Fifth Place: Miss Texa Rosanna - Kortney Hudi (Cody Fox)

(0+0+1+14)= 15

Sixth Place: Ash - Hannah Ross (Hannah Ross)

(0+0+4+0)= 4

Sixth Place: Guinness - Andrea Gates (Andrea Gates) 

(0+0+4+0)= 4

8: Bijou - Hannah Ross (Hannah Ross) (0+0+2+0)= 2

8: Sid - Lizzie Sauter (Lizzie Sauter)

(0+0+2+0)= 2

 

 

 

**Warm-Ups count towards High Point Rider, but have no division award**

SATURDAY WARM-UP

(11 entries)

1:  Teddy Bear Blues - Allie Armetta (Allie & Gabrielle Armetta)

20

2:  3 Carrot Rock - Jan Rock (Huntermark Farm)

12

3:  Sneak Preview - Andréa Dunmire (Andréa Dunmire)

8

4:  3 No Trump - Jan Rock (Dave Corkery)

4

5:  English Ivy - Joanna Hagen (Laura Burgett)

2

6:  Navigator - Jody Wellman (Huntermark Farm)

1

7:  She's Got Showgirl Leggs - Katie Homrighausen (Katie Homrighausen)

0.5

             

 

 

SUNDAY WARM-UP

(12 entries)

1:  3 Carrot Rock - Jan Rock (Huntermark Farm)

20

2:  3 No Trump - Jan Rock (Dave Corkery)

12

3:  Good Will Hunter - Frankie Byczynski (Frankie Byczynski)

8

4:  She's Got Showgirl Leggs - Katie Homrighausen (Katie Homrighausen)

4

5:  English Ivy - Joanna Hagen (Laura Burgett)

2

6:  Pony.com - Mary DeWilde (Huntermark Farm)

1

7:  Rock Solid - Rachel Rock (Rachel Rock)

0.5

 

                               

            

High Point Riders

1. Sara VanIseghem

(108+114+175.5+96.5)= 494

2. Ellen Reeder

(89+110+111+117.5)= 427.5

3. Laura Burgett

(88+126+178+0)= 392

4. Mary DeWilde

(81+74+118+92)= 365

5. Katie Homrighausen

(46+55+102+74)= 277

6. Joanna Hagen

(72+54+68+69)= 263

7. Jody Wellman

(102+73+0+73)= 248

8. Laura Siroky

(81+96+0+42)= 219

9. Allie Armetta

(6+0+38.5+162)= 206.5

10. Frankie Byczynski

(66+47+55+33.5)= 201.5

11. Caroline Johnson

(0+0+79.5+93)= 172.5

12. Dave Corkery

(32+98+0+0)= 130

13. Anna Thiel

(0+0+33+66)= 99

14. Diana Egnatz

(0+0+34+61.5)= 95.5

15. Ruby Oldham

(0+0+28+63)= 91

16. Andréa Dunmire (0+0+0+76.5)= 76.5

17. Cody Fox

(0+0+44+20)= 64

18. Gabrielle Armetta

(34+6+17+4)= 61

18. Caitee Margenthaler

(30+16+0+15)= 61

20. Kortney Hudi

(0+0+22+34)= 56

21. Cara Burns

(0+50+0+0)= 50

22. Dana Schleyer

(0+0+42+2)= 44

23. Amanda Duncan

(26+0+0+0)= 26

24. Rachel Brossman

(22+0+0+0)= 22

24. Tracy O'Dell

(0+0+22+0)= 22

24. Hannah Ross

(0+0+22+0)= 22

27. Jessica Byczynski

(0+0+10+10)= 20

27. Eli DeWilde

(0+0+10+10)= 20

27. Nancy Howes-Coon 

(0+20+0+0)= 20

30. Veronica Miller

(0+16+0+0)= 16

31. Sara Bates

(0+0+10+0)= 10

31. Alexandra Sloan (0+0+0+10)= 10
31. Aarika Stone (0+0+0+10)= 10
31. Mercedes VanOpdorp (0+0+0+10)= 10

31. Courtney Wiedenmann

(0+0+10+0)= 10

36. Lizzie Sauter

(0+0+7+0)= 7

37. Megan Sanchez

(0+6+0+0)= 6

38. Andrea Gates

(0+0+4+0)= 4

                                                                                                         

 

2005 Perpetual Trophy Winners

These trophies are on display in the trophy case in the club room

High Point Rider - Sara VanIseghem

Harriet Lew Memorial Good Sportsmanship Award - Mary DeWilde

Young Horseman Award - Frankie Byczynski

Green Horse Challenge Cup - Laura Burgett

Outstanding Academy Rider - Anna Thiel

Jan's Most Improved Rider - Ellen Reeder

Most Improved Academy Rider - Katie Homrighausen

Jr. Barn Princess - Ruby Oldham

Huntermark Hunter Classic - Navigator, Jody Wellman

 

 

HOW THE POINT SYSTEM WORKS:

For 1-5 entries:

1st Place - blue ribbon - 10 points

2nd Place - red ribbon - 6 points

3rd Place - yellow ribbon - 4 points

4th Place - white ribbon - 2 points

5th Place - pink ribbon - 1 point

 

For 6 or more entries:

1st Place - blue ribbon - 20 points

2nd Place - red ribbon - 12 points

3rd Place - yellow ribbon - 8 points

4th Place - white ribbon - 4 points

5th Place - pink ribbon - 2 points

6th Place - green ribbon - 1 point

7th Place - reserve call (honorable mention) - 1/2 point

 

EQUITATION DIVISION (points awarded to rider)

Place: Rider's Name - Horse's Name (Owner's Name) (Jan + Feb + Mar + April)= Total
Place: Rode Several Horses - Horse (pts on that horse), Horse (pts on this horse) (Jan + Feb + Mar + April)= Total

 

HUNTER DIVISION (points awarded to horse)

Place: Horse's Name - Rider's Name (Owner's Name)

(Jan + Feb + Mar + April)= Total

Place: Horse Ridden By Several Riders - Rider (their pts), Rider (their pts)

(Jan + Feb + Mar + April)= Total

bold places with colored background get banquet award

 

 

Back to Results page