Huntermark Farm

Winter Schooling Series Division Standings

2001 Final Results

 

BEGINNER RIDER EQUITATION

GRAND CHAMPION       Kim Becker                                                                                                           22

RESERVE CHAMPION    Jessica Fosdyck                                                                                                     20

3RD PLACE                       Erica Fosdyck                                                                                                         6

 

11 & UNDER EQUITATION

GRAND CHAMPION       Lesley Quillen                                                                                                         58

RESERVE CHAMPION    Molly Cordero                                                                                                        28

3RD PLACE                       Kim Becker                                                                                                             4

 

12 - 14 EQUITATION

GRAND CHAMPION       Andre'a Dunmire                                                                                                     44

RESERVE CHAMPION    Joanna Hagen                                                                                                         40

3RD PLACE                       Rebecca Ickes                                                                                                       32

4TH PLACE                       Emily Mitchell                                                                                                         30

5TH PLACE                       Laura Burgett                                                                                                         25

6TH PLACE                       Kelsey Jenkins                                                                                                          1

 

15 - 17 EQUITATION

GRAND CHAMPION        Amanda Beyer                                                                                                      52

RESERVE CHAMPION     Rosemary Shelly                                                                                                    16

 

ADULT EQUITATION

GRAND CHAMPION       Anna Herath                                                                                                           68

RESERVE CHAMPION    Dave Corkery                                                                                                         50

3RD PLACE                       Leslie Sommer                                                                                                       10

3RD PLACE                       Bill Wandrey                                                                                                          10

 

   MAIDEN EQUITATION

GRAND CHAMPION       Elizabeth Leuthauser                                                                                               32

RESERVE CHAMPION    Laura Siroky                                                                                                          28

3RD PLACE                      Kelsey Jenkins                                                                                                        20

4TH PLACE                      Gina Opperman                                                                                                        6

 

SCHOOL HORSE EQUITATION

GRAND CHAMPION       Lesley Quillen                                                                                                         64

RESERVE CHAMPION    Rebecca Ickes                                                                                                        48

3RD PLACE                       Laura Burgett                                                                                                         34

 

HUNTERMARK MEDAL

GRAND CHAMPION       Amanda Beyer                                                                                                        22

RESERVE CHAMPION    Emily Mitchell                                                                                                         20

3RD PLACE                      Anna Herath                                                                                                            18

4TH PLACE                      Molly Cordero                                                                                                          8

 

SCHOOL HORSE MEDAL

GRAND CHAMPION       Andre'a Dunmire                                                                                                    22

RESERVE CHAMPION    Joanna Hagen                                                                                                         20

3RD PLACE                      Laura Burgett                                                                                                          18

4TH PLACE                      Monica Beers                                                                                                          13

5TH PLACE                      Molly Cordero                                                                                                        12

6TH PLACE                       Rebecca Ickes                                                                                                         3

 

BABY GREEN / MAIDEN HUNTER

GRAND CHAMPION       Sneak Preview  - ridden by Andréa Dunmire                                                         110

RESERVE CHAMPION    Ol' Mr. Johnny Rebeck - ridden by Dave Corkery                                                  67

3RD PLACE                       Rhythm And Blues - ridden by Laura Siroky                                                           38

4TH PLACE                       Color Me Perfect - ridden by Elizabeth Leuthauser                                              20.5

5TH PLACE                       Rainbow In The Dark - ridden by Cara Burns                                                         18

6TH PLACE                       Girl Talk - ridden by Stacey Long                                                                           12

RESERVE                           Baywatch - ridden by Kelsey Jenkins                                                                    0.5

 

PRE-GREEN WORKING HUNTER

GRAND CHAMPION       Sneak Preview - ridden by Andréa Dunmire                                                         130

RESERVE CHAMPION    Ol' Mr. Johnny Rebeck - ridden by Dave Corkery                                                  80

     -                                     Woody - ridden by Jan Rock                                                                                 42

3RD PLACE                       Girl Talk - ridden by Stacey Long                                                                           18

4TH PLACE                       Rainbow In The Dark - ridden by Cara Burns                                                         10

5TH PLACE                       Justin Time - ridden by Emily Glynn                                                                           6

 

PONY WORKING HUNTER

GRAND CHAMPION       Taffy Apple - ridden by Lesley Quillen                                                                    78

RESERVE CHAMPION    Color Me Perfect - ridden by Andréa Dunmire                                                       60

3RD PLACE                       Sneak Preview - ridden by Rosemary Shelly                                                           10

 

NON-THOROUGHBRED WORKING HUNTER

GRAND CHAMPION       Color Me Perfect - ridden by Molly Cordero                                                          34

RESERVE CHAMPION    Sneak Preview - ridden by Rosemary Shelly, 22 (Dunmire, 10)                               32

3RD PLACE                       Clever Thought - ridden by Sophie Subbiah, 16 (Beyer, 8) (Wohrley, 6)                 30

4TH PLACE                        Rhythm And Blues - ridden by Laura Burgett                                                         20

5TH PLACE                        Big Enough - ridden by Emily Mitchell                                                                    14

6TH PLACE                        Claim To Fame - ridden by Leslie Sommer                                                            10

 

NOVICE ADULT / NOVICE CHILDREN'S WORKING HUNTER

GRAND CHAMPION       Color Me Perfect - ridden by Rebecca Ickes                                                       61.5

RESERVE CHAMPION    Taffy Apple - ridden by Lesley Quillen                                                                    61

3RD PLACE                      Rhythm And Blues - ridden by Laura Burgett                                                           58

4TH PLACE                      Ol' Mr. Johnny Rebeck - ridden by Dave Corkery                                                   50

5TH PLACE                      Clever Thought - ridden by Sophie Subbiah                                                             14

6TH PLACE                      Claim To Fame - ridden by Leslie Sommer                                                              12

 

LOW WORKING HUNTER

GRAND CHAMPION       Simply Irresistible - ridden by Amanda Beyer                                                        100

RESERVE CHAMPION    Rolling Stone - ridden by Monica Beers                                                                  64

3RD PLACE                      Claim To Fame - ridden by Joanna Hagen                                                               36

4TH PLACE                      Big Enough - ridden by Emily Mitchell                                                                      24

5TH PLACE                      Color Me Perfect - ridden by Joanna Hagen                                                            14

6TH PLACE                      Voodoo Economics - ridden by Jan Rock                                                                 1

 

CHILDREN'S WORKING HUNTER

GRAND CHAMPION       Simply Irresistible - ridden by Amanda Beyer                                                        108

RESERVE CHAMPION    Claim To Fame - ridden by Joanna Hagen                                                               44

3RD PLACE                       Big Enough - ridden by Emily Mitchell, 28 (Cordero, 12)                                        40

4TH PLACE                       Color Me Perfect - ridden by Joanna Hagen                                                           20

5TH PLACE                       Sneak Preview - ridden by Rosemary Shelly                                                           10

6TH PLACE                       Rhythm And Blues - Laura Burgett                                                                           5

 

JUNIOR / AMATEUR WORKING HUNTER

GRAND CHAMPION       Simply Irresistible - ridden by Anna Herath                                                              86

RESERVE CHAMPION    Big Enough - ridden by Emily Mitchell                                                                     32

3RD PLACE                      Color Me Perfect - ridden by Molly Cordero                                                           30

4TH PLACE                      Clever Thought - ridden by Amanda Beyer, 10 (Corkery, 6)                                    16

5TH PLACE                      Voodoo Economics - ridden by Bill Wandrey                                                          12

 

HUNTERMARK HUNTER CLASSIC

GRAND CHAMPION       Simply Irresistible - ridden by Anna Herath                                                             36

RESERVE CHAMPION    Walkabout - ridden by Rachel Rock                                                                       28

3RD PLACE                       Voodoo Economics - ridden by Jan Rock                                                                4

4TH PLACE                       Big Enough - ridden by Emily Mitchell                                                                      2

 

SCHOOL HORSE HUNTER CLASSIC

GRAND CHAMPION       Rolling Stone - ridden by Monica Beers                                                                  34

RESERVE CHAMPION    Color Me Perfect - ridden by Joanna Hagen, 16 (Cordero, 6)                                 22

3RD PLACE                       Rhythm And Blues - ridden by Rebecca Ickes                                                        16

4TH PLACE                       Sneak Preview - ridden by Andre'a Dunmire                                                          10

 

HUNTERMARK EQUITATION CLASSIC

1ST PLACE        Laura Burgett - riding Huntermark Farm's Rhythm And Blues

2ND PLACE       Anna Herath - riding her own Simply Irresistible

3RD PLACE       Amanda Beyer - riding Sophie Subbiah's Clever Thought

4TH PLACE       Dave Corkery - riding his own Ol' Mr. Johnny Rebeck

5TH PLACE       Monica Beers - riding Huntermark Farm's Rolling Stone

6TH PLACE       Joanna Hagen - riding Tabitha Billingsly's Claim To Fame

 

 

2001 series HIGH POINT RIDER

Exhibitor                                                           Show 1      Show 2     Show 3     Show 4      Total

Andréa Dunmire                                                    110             95          120.5            86            411.5

Amanda Beyer                                                        72             90             93              46             301

Lesley Quillen                                                          66             86              82             46              280

Dave Corkery                                                         50             76              45              64             235

Anna Herath                                                             58             32             62               66             220

Joanna Hagen                                                           60             48             16               66             190

Rebecca Ickes                                                          49              54             39            26.5           168.5

Emily Mitchell                                                           56               -            108               -              164

Laura Burgett                                                             -               46             46              70             162

Monica Beers                                                           20              28            48               50             134

Molly Cordero                                                           -               -               60               70             130

Laura Siroky                                                              -                8             34              25             67

Rosemary Shelly                                                         -                 -             58.5            -            58.5

Elizabeth Leuthauser                                                   -                32            20.5            -            52.5

Leslie Sommer                                                           -                -                -               32             32

Sophie Subbiah                                                          16               -               -               16            32

 Stacey Long                                                              -                -               30               -              30

Cara Burns                                                                26               -               -                2             28

Kim Becker                                                               10               6                -              10             26

Kelsey Jenkins                                                             -                 -                 -               25.5         25.5

Bill Wandrey                                                               -                -                22              -             22

Jessica Fosdyck                                                           -              10                -              10            20

Emily Glynn                                                                    -                -                 -              6              6

Erica Fosdyck                                                              6               -                 -               -              6

Gina Opperman                                                            -                6                -               -              6

Emily Wohrley                                                              -                -                 6              -              6

 

The Warm Up classes do not have a division award, but the points count towards High Point Rider standings. Since the Warm Up card is open all day, many people miss the results - here they are:

SATURDAY WARM UP

1ST PLACE - Sneak Preview ridden by Andre'a Dunmire

2ND PLACE - Rolling Stone ridden by Monica Beers

 

SUNDAY WARM UP

1ST PLACE - Sneak Preview ridden by Andre'a Dunmire

2ND PLACE - Rolling Stone ridden by Monica Beers

3RD PLACE - Dark Shadows ridden by Jan Rock

4TH PLACE - Claim To Fame ridden by Lesley Quillen

5TH PLACE - Rhythm And Blues ridden by Rebecca Ickes

 

HUNTER HACK

1ST PLACE - Dark Shadows ridden by Jan Rock

2ND PLACE - Ol' Mr. Johnny Rebeck ridden by Dave Corkery

3RD PLACE - Baywatch ridden by Kelsey Jenkins